Научен атлас
Електронно научно списание
ISSN 2738-7518

Астролабията – джобният планетариум на Средновековието



Автор(и): Любосвет Стоев

Астролабията е древен астрономически прибор, които съчетава в себе си ъгломерен инструмент, звездна карта и подвижна ретикула (координатна мрежа), като по този начин се превръща в миниатюрен джобен планетариум. Приписват изобретяването на астролабията на легендарния астроном и полимат Клавдий Птолемей (живял в древната Александрия около 100 - 170 от н. е.). След появата на Исляма през VII в. от н.е., арабите оценяват ползата от астролабията като астрономически инструмент и я разпространяват навсякъде, където достига тяхното културно влияние - от Атлантика до Китай. Великите географски открития на западноевропейските страни я разпространяват по цялото земно кълбо.


Ключови думи: история на науката, средновековна астрономия, антропология на технологиите



‹ Назад

  Още статии от този брой

Importance and impact of wellness culture in the workplace

The purpose of the present development is to emphasize the positive effect of implementing corporate wellness programs leading to the improvement of employees' physical, mental and social well-being. Wellness culture covers all spheres...

Анализ на разходите и ползите и анализ на ефективността и полезността на разходите и приложението им при разпределяне на ресурси в здравеопазването: ключови характеристики, употреби и ограничения

Здравно-икономическите анализи все повече се използват при вземането на информирани решения по отношение на здравните политики. Въпреки това липсват методологични насоки, насочени към професионалистите в областта на общественото здравеопазване, особено тези, базирани в страни с ниски и средни доходи (СНСД). Тази статия представя и сравнява икономическите оценки в областта на общественото здравеопазване с акцент върху СНСД. Описани са основните принципи на най-често срещаните типове пълни икономически оценки, използвани при вземането на решения в здравеопазването в контекста на определяне на приоритети (а именно анализи на ефективността на разходите/полезността на разходите и анализи на разходите и ползите), и са очертани техните ключови характеристики, силни и слаби страни и възможности за приложение.Направен е анализ на силните и слабите страни, възможностите и заплахите (SWOT анализ). Разгледана е основната рамка от правни документи, които поставят целите пред здравеопазването на европейско и национално ниво и са направени изводи за възможностите и перспективите за развитие.

СПА и козметични процедури, йога и хранене по време на бременност – показания и противопоказания.

В статията се представя показанията и противопоказанията както на СПА процедурите, така и на козметичните процедури по време на бременността. Както знаем, за една жена е много важно как се чувства и изглежда във всеки един момент от ежедневието си. Затова казваме, че е важно, да се чувстваш и изглеждаш добре както отвътре, така да и отвън. Бременността е най-чаканият и важен период за всяка жена. Всеки един от триместърите на бременността е специален. Храненето и активността (движението и тренировките) са безспорно двигателите за протичане на една лека и спокойна бременност, затова в статията са подбрани и описани подходящи йога упражнения и полезни храни, като се дава приоритет на основните хранителни вещества и минералите.

Проучване качеството на сеитбата при зеленчукови култури в зависимост от обработка на почвата

Проведеният едногодишен полски опит в землището на село Спасово, Централна България има за цел да се установи влиянието на предсеитбената обработка на почвата, върху качеството на сеитбата на зеленчукови култури. Проследена е равномерността на работа на машинно –тракторен агрегат по време на предсеитбената обработка при две скорости на работа – V= 5,4km/h и V=7,2km/h. Установени незначителни отклонения в реалната дълбочина на обработката (разлика 0,3 сm при коефициент на вариране 12,5% и 13,8%). Определен е агрегатния състав на почвата, като пробите с преобладаващи агрегати до 10 mm имат относителен дял от 73%, а тези с големина над 50 mm са едва 2%. Проучена е стъпката на засяване на семената и дълбочината на полагане на семената. Основно те са повлияни от предсеитбената обработка на почвата.(разлика 0,3 сm при коефициент на вариране 12,5% и 13,8%). Определен е агрегатния състав на почвата, като пробите с преобладаващи агрегати до 10 mm имат относителен дял от 73%, а тези с големина над 50 mm са едва 2%. Проучена е стъпката на засяване на семената и дълбочината на полагане на семената. Основно те са повлияни от предсеитбената обработка на почвата.

Изследване на машина за чупене на орехи

В нашата страна има подходящи условия за отглеждане на различни овощни видове. Орехът е един от най-разпространени овощни видове в България. За да се задоволят нуждите на страната от орехови плодове, е необходимо да се прилага система от мероприятия, насочени към създаване на насаждения, съставени от едри, здрави, дълговечни и с добро плодородие дървета. Основно мероприятие за реализация на плодовете е чупенето им и отделянето на ядките. Целта на статията е да се изследва качеството на работа на машина за чупене на орехови плодове.

Types of materials used for the manufacture of plowshares

One of the main technological operations in modern conventional agriculture remains plowing the soil. The machines with which the operation is carried out are the plows. The plowshare take up to about 75% of the load on the plow bodies, in which case the choice of material for their manufacture is essential. The article examines the different types of plowshares that are used in modern agriculture. The purpose of the article is to give a general overview of the materials from which the ploughshares are made and the accompanying treatments. In addition to the overview comment, a survey are also made to companies producing plowshares.

Анализ на националната Стратегия за Корпоративна социална отговорност през призмата на Концепцията за създаване на споделена стойност

Настоящото изследване цели да се направи анализ на националната Стратегия за Корпоративна социална отговорност 2019-2023 г. през призмата на Концепцията за създаване на споделена стойност и на съвременния подход за устойчиво и отговорно управление. В статията са представени главни акценти на актуалната Стратегия за КСО, аргументира се необходимостта от нейна нова редакция и разширение с отчитане на съвременните тенденции, изисквания и постижения. Представено е същностно описание на концепцията за създаване на споделена стойност под формата на двукритериална задача. Приведени са примери от реалната корпоративна практика. По-нататък са извлечени практически насочени предложения за последващо развитие на националната Стратегия за Корпоративна социална отговорност, базирани върху три векторни групи. Като такива са откроени – вектори на индивида и общността, вектори на образованието и обучението и вектори на адграждане на корпоративната социална отговорност, чрез създаването на споделена стойност и прилагане на устойчиво и отговорно управление. Резултатите от този анализ и направените предложения ще бъдат от помощ на институциите и заинтересованите страни при разработването на новата редакция на националната Стратегия за Корпоративна социална отговорност и на правителствената програма.