Кумството при пострижение, по същество се определя като магически акт, широко разпространен в Хърватия между XV и XX век. При него косата се приема като ритуален атрибут, а церемонията отбелязва навлизането в юношеството, чийто духовен израз е символ на подчинение и отдаденост към Бога.
Фигурата на кръстника при пострижение е свързана най-напред с исторически утвърдени социални и религиозни представи и практики за необходимостта от патрон, покровител, настойник. Чрез него се извършва трансформацията на родовата идентичност – преминаването от пространството на своето към възприеманото като чуждо пространство. Той е скрепител на междуличностните отношения не само във вътрешно-семейните връзки на даден род, но и по отношение на междукултурните и дори междурелигиозните общности в дадени региони.
Кумството при пострижение представлява както публично, така и ритуално приемане на детето като нов член в рода или като цяло в по-широкия социален колектив и по този начин играе важна роля в самоопределянето на семейната единица в социума.
Ключови думи: кумство, кръстник, пострижение