Научен атлас
Електронно научно списание
ISSN 2738-7518

Връзката здравен туризъм – здравни услуги



Автор(и): Йовена Николаева Янчева

В статията се представя лечебният туризъм като вид специализиран туризъм, който има за цел да съчетае почивката с физическо възстановяване и поддържането на психическото и физическо състояние в извънболнична среда. Балнеологичното лечение и рехабилитацията, замеат важно място и приложение в лечебният туризъм. Комбинацията от здравна и туристическа услуга все по-често вървят ръка за ръка. Така възможностите стават по-заинтригуващи за потребителите – пациенти и потребители на здравни услуги.


Ключови думи: лечебен туризъм, психическо и физическо състояние, балнеологично лечение, рехабилитация, здравни услуги



‹ Назад

  Още статии от този брой

Еволюция на пеенето в китайската оперa

Китайската опера се появява през XX век и претърпява развитие под влияние на социални, икономически и културни фактори. Изследването на еволюцията на пеенето в китайската опера дава възможност за всестранно разбиране на оперното пеене в Китай и перспективите пред него.

Творческите характеристики на втората част от Концерт за цигулка №1 на Панчо

Изследването на музикалните характеристики на втората част от Концерт за цигулка №1 на Панчо Владигеров.Това изследване се фокусира върху музикалните характеристики на втората част от Концерт за цигулка №1 на Панчо Владигеров, като анализира връзките му с първата и третата част, както и неговите уникални черти. Втората част изпълнява ролята на "свързващо звено" като продължава използването на височинни материали от първата част и предвещава тоналността и основните височинни материали на третата част.

Музикален анализ на втората част от Концерт за цигулка №1 на Панчо

Изследването на творческите характеристики на втората част от Концерт за цигулка №1 на Панчо Владигеров.Изследването анализира творческите характеристики на втората част от Концерт за цигулка №1 на Панчо Владигеров. Основни теми включват тенденцията на "разделяне" на мелодията и съпровода, полутоналната хармония и суспендираната тоналност, чередуването на терцови, секундови и смесени акорди, както и структурата на произведението.

Изследване на транзитния трафик през България за 2023 г. в рамките на TEN-T

Изследователската хипотеза, която ще бъде тествана в настоящата студия се формулира, както следва: Изграждането на нова концепция за национална транспортна мрежа, осигуряваща безопасна пътна инфраструктура за движението на стоки и хора между страните в и извън ЕС следва да се базира върху статистически модели с проучени месечни трафични данни за натоварването на основните трасета за транзитен трафик в рамките на интегрираната национална пътна мрежа на Република България в Трансевропейската транспортна мрежа (TEN-T). Целта е, чрез статистическа обработка на месечни трафични данни, за натоварването на основните трасета за транзитен трафик в рамките на интегрираната национална пътна мрежа на Република България в Трансевропейската транспортна мрежа (TEN-T) да се изведат модели и зависимости за транспортната мрежа. На база дескриптивна статистика и корелограми са тествани 108 комбинаторни двойки за установяване на статистическа значимост между месечни данни за трафика по категории МПС и основните ГКПП. Най-масовата група МПС – леките автомобили без ремарке най-ниски стойности са отчетени за Видин, а най-високи за Калотина. Статистическият анализ показва, че най-голям е тежкотоварният трафик за “Големи камиони, с или без ремарке, с 5 оси над 12 т.” с максимуми при Капитан Андреево, Видин и Кулата (входящ и изходящ трафик), както и найголямо стандартното отклонение през Капитан Андреево.

Фискални изключения и данъчна справедливост при облагането на доходите и добавената стойност в България

Целта на настоящето изследване е да представи нагласите на данъчно задължените лица по отношение постигането на данъчна справедливост при облагането на доходите и добавената стойност в България в условия на фискални изключения. Приложеният метод на изследване е анкетно проучване сред физически и юридически лица и последваща обработка на данните в среда IBM SPSS. Получените резултати потвърждават разнопосочни нагласи сред респондентите по отношение на въвеждането на фискални изключения, които практически ерозират принципа за „равенство пред данъка“. Тяхната социална обосновка обаче е основание за подкрепа на конкретни мерки, особено при въвеждането им в условия на постепидемично икономическо възстановяване.

Трансверсални компетентности в условията на дигитализиран работен свят

Технологичният напредък води до масови промени на пазара на труда – изчезват стари работни места, или радикално се променят и се появяват нови, които изискват различен баланс на умения. Преквалификацията и повишаването на уменията стават неразделна част от професионалния живот. Изследването е посветено на все по-актуалните през последните няколко години теми, свързани с дисбалансите на пазара на труда, търсените и предлаганите знания, умения и компетентности, и ролята на образованието за придобиването им. Целта на настоящата статия е да аргументира необходимостта от развиване на умения за управление на кариерата, като се постави акцент върху формирането на меки и трансверсални умения като предпоставка за по-добра адаптация към бързо променящия се свят и предизвикателствата на пазара на труда.

Разликата на цигулката между Западноевропейската музика и китайската традиционна музика

Западната класическа музика и традиционната китайска музика показват значителни различия в мелодията, хармонията, ритъма и дори в начините си на изразяване. Тези различия са особено изразени в практиката на изпълнение на цигулка. Въз основа на задълбочено разбиране на музикалната теория, това изследване провежда обширен и задълбочен сравнителен анализ на историческото развитие, теоретичните рамки и изпълнителските характеристики на западната класическа музика и традиционната китайска музика. В отговор на техническите и изразителните предизвикателства, пред които са изправени цигуларите при изпълнение на традиционна китайска музика на този западен инструмент, бяха проведени интервюта с 50 опитни цигулари .Допълнително чрез сравнение на записани изпълнения на 100 типични произведения от западната класическа и традиционната китайска музика, изследването систематично идентифицира специфични различия в изпълнителските техники , контрол на тона и емоционалното изразяване. Изследването установява, че западната музика , със своята динамика и зависимост от хармонията, изисква строг контрол на ритъма и прецизност на интонацията при свирене на цигулка. От друга страна, традиционната китайска музика поставя по-голям акцент върху свободата и вариабилността на мелодията и има уникални изисквания за техники на глисандо, пръстовка и водене на лъка. Изследването предлага метод за свирене на цигулка, който съчетава силните страни на двете музикални традиции. Това не само помага на цигуларите да усвоят точно изискванията за изпълнение на различни музикални стилове, но също така предоставя практическо ръководство за междукултурен музикален обмен.

Сравнение и разлики между китайските народни цигулкови произведения и западноевропейските класически цигулкови произведения

Със засилването на глобализацията културните обменни процеси между Изтока и Запада стават все по-чести , а сравнението на музикалните елементи задълбочава разбирането за художествените форми в различните културни контексти. Статията анализира основните различия между китайските народни произведения за цигулка и западните класически произведения за цигулка по отношение на мелодия, ритъм, хармония и техники на изразяване, като предлага задълбочен поглед върху културните вариации между двете. Изследванията показват, че китайските народни произведения за цигулка и западните класически композиции демонстрират различни стилове и характеристики. Например, китайските народни произведения за цигулка акцентират върху линейното развитие на мелодиите и използването на орнаментика, като подчертават свободата и импровизационния характер на народната музика. В същото време западните класически произведения за цигулка се съсредоточават върху богатството на хармонията и прецизността на структурата, което отразява нормите и дисциплината на класическата музика. Тази статия избира значими китайски произведения за цигулка от 20-ти век и представителни европейски класически произведения от същия период като обект на изследване. Чрез методите на музикален анализ и културно сравнение се обобщават техните взаимни влияния и препратки. Чрез проучвания и интервюта със 100 студенти и преподаватели по цигулка беше съб рана значителна емпирична информация, която потвърждава надеждността на теоретичния анализ. Проучването отбелязва, че в ерата на интернет тенденцията към музикално сливане е довела до по-широко световно признание и приемане на елементи от китайската народна музика. Това изследване не само предоставя емпирична основа за музикалните учени, изправени пред съчетанието на традиция и модерност и сливането на национални и глобални перспективи, но също така предлага прозрения и практически насоки за музиканти, които се стремят към крос-културно творчество и интерпретация .

Проучване информираността на родителите относно грижите за новородени и деца в кърмаческа възраст

Бързите, безопасни и висококачествени следродилни грижи са жизнено важни за подобряване на преживяемостта на новородените. За да се осигури проследяване на постнаталните грижи и грижите за новороденото е необходима информация за тях, която е от решаващо значение. Понастоящем липсва надеждно проучване за информираност на родителите за постнаталните грижи, тъй като това е особено уязвим период в грижите за новороденото. Изследването установи, че има липсващи източници и звена, позволяващи отговори на въпроси свързани с отглеждането на новородените и кърмачетата, както и се очерта необходимост от патронажна грижа за подготовка на родителите при реализиране на качествени грижи.

Предпоставки за възникване на конфликти в организациите – оценка на възможностите за управлението им

Настоящото изследване е насочено към проучване на противоречията и конфликтите възникващи при функционирането на организациите като е обърнато внимание на специфичните особености на конфликта като процес и на конфликтните взаимодействия във вътрешната среда на организацията. Изследователската цел е на базата на проведено емпирично проучване и анализ, да се идентифицират предпоставките за възникването на конфликти в организациите в бизнес среда, като се предложат възможности за управлението им.

Развитие на класическото пеене в китайските университети

Тази статия разглежда развитието на обучението по класическа вокална музика в китайските университети между 1979 и 1989 г. Прави се преглед на образователната политика, преподавателски състав, план за обучение, преглед на разработването на учебни материали и постижения в преподаването и ученето. По отношение на насоките в областта на образованието политики като възстановяването на приемния изпит за колеж доведоха до напредък в класическото вокално образование, създаването на множество нови музикални колежи и благоприятни условия за развитието на професионалните колежи по изкуствата и колежите за обучение на учители. Преподавателски състав се обучава в професионални колежи и университети, чрез лекции, изнасяни от чуждестранни експерти, и чрез програми за обучение в чужбина. Самите план за обучение се различават между висшите учители и професионалните колежи, като учебните планове се отличават с характерни особености. Преглед на разработването на учебни материали от състояние на безпорядък към по-структурирана и последователна траектория, като Избраните вокални партитури и допълненията към тях се превръщат в представителни учебни материали. За високите постижения в преподаването и ученето на преподаватели и ученици в национални и международни конкурси и концерти.